Návrh trupu lodi Galleeque

Model lodi Galleeque je určený pro začátečníky. Připravuji jej pro kroužek lodních modelářů. Model patří do kategorie Footy. Při návrhu lodi jsem se inspiroval tvarem tzv. „Ježíšovy lodi“. Jedná se o loď nalezenou u břehu Galilejského moře. Tým vědců vytáhl z bahna torzo lodi a pustil se do rekonstrukce. Svým tvarem mě loď uchvátila. Přikládám alespoň teoretický výkres:

bokorys

Bokorysky Ježíšovy lodi

pudorys

Vodorysky Ježíšovy lodi

narys

Žebrorysky Ježíšovy lodi

Loď má mít jednoduchou konstrukci. Přirozeně má oblý tvar. Pro naší loď je taková konstrukce příliš složitá. Loď bude mít prosté hranaté boky.

Jaké jsou výchozí parametry modelu?

celková délka = 300 mm

celková šířka = 100 mm

Výtlak = 500 g

Výška nad hladinou = 40 cm

Základní tvar modelu vynesu a budu ladit v programu DelftShip. Osobně používám jeho volně šiřitelnou verzi. Je osekaná o některé funkce, ale pro vynesení základního tvaru je postačující. Více než dobrou alternativou je použití volně dostupného FreeShip+. Oba programy vychází ze stejného kódu. Žel jsou vzájemně nekompatibilní. Delftship má příjemnější ovládání, ale nenabídne rozložení obšívky v křivkách (pro CAD), pouze jako obrázek (fotku). FreeShip+ má zastaralé rozhraní, chybí mu některé dokonalejší nástroje (např. zarovnání bodů jen v jednom směru), ale za to vám rozloží obšívku v křivkách a nabídne také možnost návrhu nejen kormidla a kýlu, ale také závaží.

Já jsem si zvykl více na DelftShip, proto budu používat na obrázcích výstupy z tohoto programu. V mnohém jsou ale použitelné i pro zmiňovaný FreeShip+.

DelftShip je program pro návrh skutečných lodí, proto nepočítá s tím, že by někdo chtěl pracovat v mm a nabízí jen možnost pracovat v metrech anebo stopách. To ovlivní výchozí nastavení projektu. Budu loď modelovat v metrech s tím, že ve svém důsledku m =mm.

Nový model začneme zadáním výchozích parametrů ve vyskakovacím okně:

Výchozí nastavení projektu

Výchozí nastavení projektu

Budou nám postačovat základní dva body jak v podélném, tak i v příčném směru. Ostatní body naneseme v dalších krocích. Takový postup je dobrý pro vynášení trupu lodi podle předlohy.

Druhým krokem je promítnutí půdorysných obrysů lodi na pozadí stránky. Proporčně není Ježíšova loď stejná jako námi navrhovaný trup, proto jsem si jeho tvarové proporce upravil v Corelu. Zároveň jsem pro jednodušší stavbu seřízl záď lodi a vytvořil zrcadlo.

gallee_q_sc_002

Červenou linkou je vyznačena paluba a zelenou linkou vnější hrana dna. Výchozí body jsou krajními body boku lodi – vrchní a spodní bod přídě a vrchní a spodní bod hrany zrcadla a boku na zádi.

gallee_q_sc_007

Postupně vynesu další body vkládáním příčných rovin, které mi pomohou vytvarovat model do požadovaného tvaru:

gallee_q_sc_006

gallee_q_sc_005

gallee_q_sc_004

Trup lodi je prostý. Jeho jednoduchost se odráží i v hydrostatických vlastnostech modelu.

gallee_q_sc_003

Nyní jsou následující:

Celková délka = 300,0 mm

Celková šířka = 99,2 mm

Celková výška = 68,0 mm

Délka na vodorysce = 291,2 mm

Šířka na vodorysce = 93,3 mm

Výtlak = 503,6 g

Střed výtlaku = 124,1 mm (měřeno od zádě)

Ponor = 28,0 mm

Prismatický koeficient = 0,680

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..