Model Ježíšovy lodě

Když se v osmdesátých letech dvacátého století našel v Genezaretském jezeře zachovalý vrak lodi z počátku letopočtu, byla to senzace. Není zvykem, aby se v teplých vodách jezera cokoliv dřevěného uchovalo. Nicméně vrak byl z šikma ponořen do bahna. Ono fungovalo jako dobrý konzervačný materiál a pomohlo zachovat veškeré dřevěné prvky lodi. Netrvalo dlouho a archeologové začali loď studovat a přemýšlet nad tím, jak asi mohla vypadat.

Datovali ji do doby, kdy po zemi chodil Ježíš. Od toho byl již jen krůček k tomu, aby nesla populární název: Ježíšova loď. Odkazovali tím na fakt, že jde o rybářský člun, který se v té době používal a kterého mohl použít i sám Ježíš, když na břehu kázal zástupům.

Loď má zvláštní kapkovitý tvar. Ne zcela typický pro čluny. Snad právě pro tento tvar se stala tak moc zajímavá. Přiznám se, že i pro mne. Líbí se mi její tvar a proto jsem se rozhodl ji postavit. Jak jsem se nořil hlouběji a hlouběji do bádání nad Ježíšovou lodí, uvědomil jsem si, jak moc nepřesná podoba Ježíšovy lodi je.

Však již ten opěvovaný kapkovitý tvar je výplodem bujné fantazie archeologů. Není odvozen od tehdejší lodní architektury, jako spíše od tvaru dochované části lodního trupu, který má právě onen kapkovitý tvar. Proč jej takový má? Není to dáno tím, že by tak skutečná loď vypadala, ale tím, že loď byla do bahna ponořena z šikma a celá příď trčící nad bahnité dno v průběhu věků zcela zmizela.

I když jsem přesvědčen, že rekontrukce lodi je nepovedená, rozhodl jsem se modelovat loď ve tvaru, který ji tak zpopularizoval. Přineslo to různé výzvy a také několik slepých cest. Ve sporných částech jsem následoval zkušenost středomořské lodní architektury tehdejší doby. Ať už se jednalo o řecké anebo především fénické postupy při stavbě lodí.

Nyní se pomalu blížím ke konci modelování v Rhinu. Cílem je vygenerovat výkres, podle kterého budu moci stavět model Ježíšovy lodi v měřítku 1:24. Aktuální progres je možné vidět na následujících obrázcích:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..